Začenja se akcija gibalno ovirani gore osvajajo 2024

11. April 2024

Odbor Planinske zveze Slovenije za planinstvo invalidov in oseb s posebnimi potrebami – Odbor inPlaninec – je 10. aprila 2024, v prostorih Izobraževalnega centra Emil Frey Slovenija v Ljubljani predstavil svoje načrte za leto 2024. Prav posebno pozornost so namenili akciji GIBALNO OVIRANI GORE OSVAJAJO 2024 (GOGO 2024), ki bo letos, v petem letu, potekala pod častnim pokroviteljstvom predsednice Republike Slovenije dr. Nataše Pirc Musar.
Smisel inkluzijskih pohodov Skupaj v hribe je namreč, da inPlanincem priporočamo ter omogočamo aktiven življenjski slog in čim več telesne dejavnosti. Spodbujamo jih, naj se podajo v naravo in družbo, novim dogodivščinam naproti. Pohodi povezujejo invalidske in humanitarne organizacije, krepijo solidarnost, medgeneracijsko sodelovanje in prostovoljstvo ter promovirajo skrb za naravo.
Število pohodnikov invalidov in prostovoljcev, ki jih spremljajo in skrbijo za njihov varen korak, je iz leta v leto večje. Zato na vsakem od letošnjih pohodov pričakujemo povprečno več kot 120 inPlanincev, je pojasnil Jurček Nowakk, vodja Odbora inPlaninec Planinske zveze Slovenije.
Letošnji program je predstavil vodja delovne skupine GOGO Stojan Rozman: »
Pred nami je nova sezona pohodov v gore. Večina pohodov je skupna vsem akcijam odbora inPlaninec. Upamo, da so izbrani pohodi dovolj raznoliki, tako po zahtevnosti kot interesantnosti. Vsekakor vas popeljemo v lepe in zanimive kraje, v prekrasno naravo z zanimivimi ljudmi. «

Pri izvedbi akcije GOGO 2024 bo sodelovalo pet partnerjev:

O         Planinska zveza Slovenije,
O         Sonček – Zveza društev za cerebralno paralizo Slovenije so.p.,
O         Zveza paraplegikov Slovenije,
O         Društvo distrofikov Slovenije in
O         Združenje multiple skleroze Slovenije.
Pohodi Gibalno ovirani gore osvajajo 2024  so primerni za vse kategorije invalidnosti in posebnih potreb:
O         14. april 2024: HRVATINI - ELERJI
O         11. maj 2024: DOMANJŠEVCI - ŠALOVCI
O         23. maj 2024: ZAVRŠKI STOLP
O         6. junij 2024: VSESLOVENSKI INKLUZIJSKI POHOD do planinskega doma Komenda
O         16. junij 2024: POHOD v okviru dneva Slovenskih planincev v Črni na Koroškem
O         22. junij 2024: SVETI TRIJE KRALJI
O         29. junij 2024: PARAFESTIVAL
O         14. september 2024: JELENOV STUDENEC
O         19. september 2024: PEČKE
O         29. september 2024: POHOD IN IZOBRAŽEVANJE – UŠTE
O         5. oktober 2024: KOPITNIK - GORE
O         16. november 2024: LISCA
O         24. november 2024: POHOD IN IZOBRAŽEVANJE – BOČ
Dodatno pa bodo organizirani pohodi SKUPAJ V HRIBE, skupaj jih je 55, in so primerni za izkušene pohodnike.
Prisotne so nagovorili še: Rasto Oderlap, direktor družbe Autocommerce d. o. o., članice skupine Emil Frey, zaposleni kot prostovoljci, generalni sekretar Društva distrofikov Slovenije, Iztok Mrak, Marjeta Čič, namestnica vodje Odbora inPlaninec, trener paraplezanja Janez Toni, ambasadorka Urška Vučak Markež, Zveza za šport invalidov Damijan Lazar, predsednik Planinske zveze Slovenije Jože Rovan, prebrani sta bili pismi generalnega sponzorja akcije GOGO 2024 NiceHash in sponzorja akcije Odločen korak, Lek - član skupine Sandoz, zapel je duo SIMI.

Tiskovno konferenco sta odlično vodila slepi – Sebastjan Kamenik in gluhi – Aleš Peperko.
Stojan Rozman