Srečanje z generalnim sekretarjem mag. Markom Rusjanom

6. Julij 2023

Že v začetku spomladi je Zveza paraplegikov Slovenije na Ministrstvo za kulturo, natančneje na ministrico doc. dr. Asto Vrečko naslovila dopis v katerem smo obširneje predstavili delovanje zveze na področju kulture in hkrati izpostavili težave in pomanjkljivosti pri izvajanju programa zaradi pomanjkanja sredstev. Ministrico smo prosili za sprejem, kjer bi to tematiko lahko še obširneje in lažje izpostavili. Na ministrstvu so se na naš dopis pozitivno odzvali in nas 6. julija 2023 povabili na delovno srečanje.
Predsednik Zveze paraplegikov Dane Kastelic, strokovna vodja Špela Šušteršič, referent za kulturo pri zvezi Metod Zakotnik in urednica glasila Paraplegik Barbara Slaček smo se prvi teden meseca julija odzvali njihovemu vabilu in se udeležili delovnega sestanka. V prostorih Ministrstva za kulturo sta nas sprejela Državni sekretar mag. Marko Rusjan in svetovalec dr. Marko Sraka.
Zveza Paraplegikov Slovenije v okviru svoje dejavnosti, poleg socialnih programov, interesnih dejavnosti, rekreativne in športne dejavnosti ter programov za ohranjanje zdravja izvaja tudi številne dejavnosti na področju kulture. Kulturne dejavnosti Zveze so izrednega pomena za povečevanje socialne vključenosti gibalno oviranih, za informiranje in ozaveščanje javnosti ter odpravljanje predsodkov. Predstavniki Zveze smo predstavili svoje ključne dejavnosti na področju kulture in težave s katerimi se pri tem srečujemo. Med programi na področju kulture smo med drugim izpostavili likovne delavnice, ki jih pripravljamo večkrat na leto in so posebnega pomena za vzpodbujanje ustvarjalnosti in občutka socialne vključenosti gibalno oviranih ter bogato založniško dejavnost s katero širšo javnost, posebej pa tudi šolarje ozaveščamo o življenju z gibalno oviranostjo. Izpostavili smo tudi poseben pomen glasila Paraplegik, ki ga s strokovnimi prispevki sooblikujejo številni strokovnjaki ter člani društev s prispevki o športnih, kulturnih, družabnih in zabavnih dogodkih. Na sestanku smo predstavniki iskali možnosti krepitve finančne podpore naši dejavnosti na področju kulture. Sogovornika sta obljubila podporo ministrstva pri iskanju možnih rešitev, napotila in priporočila pa sta nas tudi pri Direktoratu za medije.