- Aktualni dogodki
3. MEDNARODNI REGIJSKI SIMPOZIJ ISCOS
Predstavnika Zveze paraplegikov Slovenije sta se novembra udeležila mednarodnega regijskega simpozija, ki sta ga v Ljubljani organizirala ISCoS - Mednarodno društvo za hrbtenjačo in ESPRM - Evropsko društvo za fizično in rehabilitacijsko medicino.
V mesecu novembru je v Ljubljani potekal tokrat že tretji mednarodni simpozij o poškopdbash hrbtenjače, ki sta organizirala Mednarodno društvo za hrbtenjačo (ang: ISCoS, The International Spinalk Cord Society) in Evropsko društvo za fizično in rehabilitacijsko medicino (ang: ESPRM, European Society of Physical & Rehabilitation medicine). Predstavniki Zveze smo bili vključeni na dva različna načina.
Dvodnevnega simpozija in predavanj se je udeležila naša strokovna delavka Brigita Erjavec Škrbina. Prvi dan je bil namenjen predvsem različnim medicinskim pogledom, rešitvam in rehabilitacijam po poškodbi hrbtenjače. Predavanja so vodili različni domači in predvsem tuji zdravniki in akademiki. Dr. Francois Theron iz Južno Afriške republike je npr. predstavil njihove metode kirurških posegov za izboljšanje gibljivosti prstov na roki pri tetraplegikih. Dr. Stefano Carda iz Švice je predaval o njihovih izkušnjah z vsaditvijo posebnih električnih spodbujevalcev v hrbtenjačo, ki spodbujajo premike nog pri paraplegikih.
Drugi dan je bil namenjen različnim temam – predstavitve socialnovarstvenih programov nevladnih organizacij, preprečevanja ran zaradi pritiska, staranju s poškodbo hrbtenjače in zdravljenju teh poškodb. Po kosilu so se predstavili tudi naši košarkaši, ki so tudi v živo pokazali nekaj trikov košarke na vozičkih. Na simpoziju so sodelovali tudi predstavniki iz Uri Soče, ki so tudi v živo pokazali prilagoditve avtomobila za različne vrste invalidnosti.
Med predavatelji drugega dne je bil na povabilo organizatorjev tudi strokovni delavec in pravnik pri Zvezi Matej Verbajs, ki predstavil različne dejavnosti Zveze za njene člane oziroma za osebe s paraplegijo ali tetraplegijo. Predstavili smo, kako pri nas poteka obnovitvena rehabilitacija, športne dejavnosti, različne socialnovarstvene dejavnosti in dejavnosti socialnega vključevanja, kot je možnost bivanja v prilagojenih počitniških domovih, začasnega bivanja v prilagojenih bivalnih enotah, različne oblike svetovanja in nudenje druge podpore. Tujimi udeleženci se je med najbolj zanimivimi aktivnostmi zdela možnost bivanja v bivalnih enotah takoj po medicinski rehabilitaciji, saj v mnogih državah paraplegiki nimajo te možnosti in so prepuščeni domačemu okolju.
Simpozij se je zaključil v dobrem vzdušju in domov smo odšli z novimi in zanimivimi informacijami ter kontakti iz tujine, ki jih bomo uporabili pri našem delu.